Sifu Didier Beddar

poczatki
Didier Beddar zajmuje się sztukami walki od 1977 roku, kiedy to miał 14 lat, pod okiem Fred’a Bohm, ucznia Wielkiego Mistrza Alan’a Lee. Przez 10 lat ćwiczył tradycyjne Kung Fu Wu Shu, styl z północnych Chin. W tym czasie ćwiczył tradycyjne pozycje charakterystyczne dla północnego kung fu, jak również nabrał ogromnej biegłości w technikach ręcznych, a także nożnych, z których słyną style północne.

wing chun
Didier Beddar zauważył, że w walce wiele systemów pozostawia miejsce na improwizacje zwłaszcza w kontakcie z przeciwnikiem. Z tego też powodu poszukiwał systemu dającego większą obiektywność w walce i eliminujacy improwizacje. W 1986 roku Didier Beddar spotkał Wielkiego Mistrza Williama Cheung’a podczas jego seminarium w Paryżu. Pragmatyzm stylu i charyzma mistrza wywarła na nim wielkie wrażenie . „Styl Wing Chun, jedna z najbardziej dopracowanych sztuk walki południowych Chin, stał się odpowiedzią na moje poszukiwania” – Didier Beddar. Od 1987 do 1991 roku, do otrzymania dyplomu, Didier Beddar regularnie przebywał w Australii, gdzie praktykował pod okiem Wielkiego Mistrza Williama Cheung’a, bezposredniego ucznia Yip Man’a. W akademii w Meulbern, ćwiczył po kilka godzin dziennie bezposrednio pod okiem samego Mistrza Williama Cheung'a, jak również jego brata Mistrza Davida Cheung’a.

Studiował wszelkie aspekty systemu Wing Chun : formy (Tao), koordynacje, rozwijanie refleksu, precyzję i dokładność technik, kombinacje walki, strategie walki...

nauczanie
Po uzyskaniu dyplomu instrukora w Akademi Wielkiego Mistrza Williama Cheung’a, otworzył w 1993 roku Akademie Tradycyjnego Wing Chun w Paryżu.
/
Sifu Didier Beddar jest uważany za jednego z najlepszych aktualnych specjalistów w stylu Wing Chun na świecie. Podczas każdego spotkania zawsze wzbudza podziw swą szybkością, precyzją i biegłością techniczną. W swojej akademi w Paryżu kontynuje przekazywanie wiedzy w sposób, w jaki jemu tą wiedzę przekazano, proponując 26 godzin zajęć tygodniowo. Swą wiedzą dzieli się w wielu szkołach nie tylko na terytorium Francji, ale i w wielu innych krajach (Polska, Belgia, Maroko, Ukraina, Rosja). Organizuję również regularnie seminaria zarówno w Paryżu, krajach gdzie znajdują się szkoły pod jego patronatem oraz w Australii, USA – gdzie posiada wielu przyjaciół.

tai chi
Pod koniec lat 80, Sifu Beddar rozpoczął swą przygodę z Tai Chi styl Chen pod kierunkiem Mistrza Liang Chang Xing, (wielokrotny medalista mistrzostw w Chinach), a także pod okiem Chen Xiaowang i Wang Xian. Od tego czasu rozwinal wspolprace z Mistrzynia KAN Guixiang, miedzy innymi kreatorka formy 13 ruchow, w stylu Chen.

Regularnie jest zapraszany na pokazy i festiwale sztuk walki, a także do pisania i publikowania artykułów w gazetach. Jest autorem dwóch ksiażek ("Wing Chun Kung Fu. Shil Lim Tao. Le tao complet de >>la petite idee<<", "Wing Chun Kung Fu"), wspolautorem komiksu ("Grandmaster") i jednego DVD - "Wing Chun - Shaolin Kung Fu" . Wszystkie te publikacje poświęcone są Wing Chun Kung Fu. Zaproszono go również jako konsultanta do układania choreografii scen walk w filmach, wystapił również jako kaskader w filmach takich jak : „Braterstwo wilków” (z Mark’iem Dacascos’em), „Pocałunek smoka” (z Jet’em Li), „Babylon A.D.” ( z Vin Diesel i Miechelle Yeoh).