Mistrz William Cheung

Poczatki
William Cheung rozpoczął swój trening Wing Chun Kung Fu jako dziesięciolatek w 1951 roku - pod okiem późniejszego Wielkiego Mistrza Yip Man'a. W latach 1954 do 1958 Cheung był aktywnym uczniem Wielkigo Mistrza Yip Man'a. Podczas tego okresu odziedziczył kompletną wiedzę o systemie Tradycyjnego Wing Chun Kung Fu. Między 1957 i 1958 rokiem Cheung wygrał walki eliminacyjne w Hong Kongu pokonując przeciwników z o wiele większym doświadczeniem. W 1954 roku Cheung przedstawił Bruce'a Lee Wielkiemu Mistrzowi Yip Man'owi i stał się jego osobistym trenerem. Przez cztery i pół roku między mężczyznami związała się bliska przyjaźń, Cheung przekazał Bruce'owi większość swoich technik oraz pomógł mu rozwinąć pewność siebie i doświadczenie w walce. W latach późniejszych Lee używał owych technik w zawodach, a także swoich filmach.
William Cheung Bruce Lee
W 1959 po ukończeniu szkolenia pod okiem Wielkiego Mistrza Yip Man'a Cheung opuścił Hong Kong aby rozpocząć naukę akademicką na Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze. Ukończył studia w dziedzinie sztuki oraz gospodarki. Po przeprowadzce do Melbourne, gdzie w 1973 zaczął zawodowo uczyć Wing Chun, Cheung objął kierownictwo w odnoszącej duże sukcesy szkole sztuk walki. W 1976 został wybrany na prezesa Australijskiej Federacji Kung Fu. Cheung został wyznaczony na głównego instruktora dla Amerykańskiej Siódmej Floty Komandosów stacjonującej w Yukosuce w Japonii. W latach 1978 - 1980 był odpowiedzialny za program intensywnego rozwoju psychiki oraz predyspozycji fizycznych do walki wręcz dla komandosów.
William Cheung Tan Sao
Wielu z uczniów Cheung'a zyskało międzynarodową sławę dzięki swoim imponującym umiejętnościom w sztukach walki. W 1982 jego uczniowie wygrali na Światowych Mistrzostwach Kung Fu w Hong Kong'u w kategoriach wagowych średniej i ciężkiej. Niedługo później w roku 1983 sam Cheung został okrzyknięty artystą roku w Hali Sławy czasopisma "Black Belt", a także instruktorem sztuk walki roku w 1989 w Hali Sławy czasopisma "Kung Fu". Od 1979 Wielki Mistrz Cheung i wielu jego podopiecznych prowadzili specjalne programy dla elitarnych sił porządkowych oraz grup operacyjnych służb militarnych USA i innych krajów ucząc walki bez broni, powstrzymywania oraz rozbrajania napastników.
Cheung Sifu Beddar
W 1984 na Uniwersytecie Harvard w Bostonie Wielki Mistrz Cheung ustanowił światowy rekord prędkości uderzeń pięściami wynoszący 8,3 uderzenia na sekundę. Aby wypromować swoje idee i podtrzymać sztukę żywą Cheung wydał serię książek; "Wing Chun Bil Jee", "Wing Chun Butterfly Swords", "Wing Chun Dragon Pole", "Advanced Wing Chun", "How to Develop Chi Power", "Wing Chun Kung Fu"", "A Comparison of Wing Chun and Jeet Kune Do" Volume I (z Ted'em Wong'iem - długoletnim przyjacielem B. Lee). Stworzył również kilka filmów zawierających instrukcje; "The Wing Chun Way", "Tao of Wing Chun""PRO-TEKT: A Personal Protection Program". Prócz treningu Wing Chun Wielki Mistrz Cheung rozwijał swoje umiejętności i wiedzę w zakresie meridianów, akupunktury i medytacji radząc sobie z wewnętrznymi energiami - w tym temacie stał się też biegłym ekspertem. Przez ostatnie 10 lat używał tej wiedzy, aby rozwinąć wiele skutecznych programów leczenia kontuzji sportowych oraz przeciwdziałania stresowi. W rezultacie seminaria i warsztaty Wielkiego Mistrza Cheung'a są poszukiwane na całym świecie.