Robert Łukaszewski

Przygodę ze sztukami walki rozpoczyna w wieku 14 lat treningami karate Shotokan (rok 87-88). W trakcie tego okresu zgłębia temat, dowiaduje się o istnieniu innych szkół i systemów, zaś dodatkowa fascynacja Bruce’m Lee określa jego dalsze poszukiwania. Wie już, że chce ćwiczyć kung fu, a najlepiej Wing Chun.

Niestety los nie jest łaskawy – lata 1988-90, po przygodzie z karate, rozpoczyna okres poszukiwania odpowiedniego systemu kung fu... natrafia na sekcje VoQuen (praktycznie jedyną sekcje kung fu w Bydgoszczy w tym okresie). Temu stylowi poświęca blisko 2 lata. Nadal ciągle szuka …

W okresie wielkiej fascynacji i ogromnej pasji każdą wolną chwilę spędza na treningach w lesie, miejscu spotkań wielu pasjonatów sztuk walki. W końcu udaje się! To właśnie podczas takiego spotkania dowiaduje się o istnieniu grupy praktykującej wymarzony system .... Wing Chun kung fu (jest rok 1990). Zajęcia w tej Bydgoskiej sekcji prowadzi Dariusz Sitkowski, i to z nim los splecie jego życie na długie lata.

 

Rok 1994, przełomowa chwila i długo oczekiwany moment. Przyjeżdża Wielki Mistrz William Cheung, bezpośredni uczeń największej legendy Wing Chun - Yip Man’a oraz przyjaciel Bruce’a Lee, z którym trenował wspólnie u legendarnego Yip Man'a. Do czasu jego przyjazdu i za jego pośrednictwem Polskie Stowarzyszenie Wing Chun rozwija sie pod czujnym okiem przedstawicieli Williama Cheung,a : Michael G. Papantonakis (1992) i David Fairclough.

Rok 1996 to rozpoczęcie współpracy z czołowym reprezentantem szkoły Williama Cheung’a w Europie – si fu Didier Beddar - mieszkającym i nauczającym w Paryżu. Do dnia dzisiejszego si fu Beddar jest nauczycielem oraz niedoścignionym wzorem biegłości w Wing Chun nie tylko bydgoskiej sekcji ale całego Polskiego Stowarzyszenia Wing Chun z sekcjami: w Krakowie, Luboniu k/Poznania, Gorzowie Wielkopolskim, Zawierciu, Piotrkowie Trybunalskim.

W trakcie tej współpracy odbywają się minimum raz w roku dwudniowe seminaria w Polsce, jest także możliwość uczestnictwa w letnich stażach w Paryżu (4 dni treningowe po 5 godzin praktyki każdy). Robert poświęca niemalże 100% swego wolnego czasu na trening i doskonalenie technik Wing Chun (nigdy nie ogranicza się tylko do treningów z grupą – ćwiczy z najlepszymi i przy każdej nadarzającej się okazji, nie zaniedbując treningu indywidualnego), przez 3 kolejne lata uczestniczy w letnich stażach w Paryżu, dzięki którym ma okazje, aby ćwiczyć pod okiem si fu i praktykować również z jego bezpośrednimi uczniami (każdy pobyt to nie tylko 5 dni letniego stażu, ale praktycznie 15 dniowe pobyty z treningami również przed i po stażu).

Ponadto od roku 1998, pod okiem nauczyciela Wing Chun - Dariusza Sitkowskiego, rozpoczyna studiowanie Hakko Ryu ju jitsu. Jest to tradycyjny japoński system, wywodzący się z Daito Ryu, oparty na dźwigniach, rzutach oraz uciskach punktów nerwowych. W trakcie nauki Hakko Ryu bydgoska szkoła tego systemu 3krotnie zmienia shihan’a – mistrza szkoły. Ostatnim mistrzem i głównym nauczycielem jest Danny Frederix z Belgii, przed którym po 8 latach treningów, Robert składa egzamin na 1 dan – jest to rok 2007. Tak więc od 1998 roku jest osobą praktykująca i w pełni poświęcającą się, stosunkowo różnym ,dwu systemom, w których poszukuje samorealizacji.

Po blisko 20 latach nauki, praktyki i stażów zagranicznych Wing Chun kung fu oraz 11 latach studiów nad Hakko Ryu ju jitsu, następuje moment na kolejny etap rozwoju, jakim jest samodzielność. Za zgodą i przy poparciu obecnego nauczyciela obu systemów - Dariusza Sitkowskiego - podejmuje decyzję o rozszerzeniu sekcji Wing Chun w Bydgoszczy o drugi ośrodek.

Taka mniej więcej jest historia Roberta oraz w ten właśnie sposób rodzi się PAGODA, do której serdecznie zapraszamy.

psy95