Wielki mistrz Yip Man

Poczatki
Urodził się 14 października 1893 roku w miejscowości Fatshan w Namhoi County, w Guandoung – prowincji w południowych Chinach. Pochodził z zamożnej rodziny kupieckiej - był synem Yip Oi Dor i Ng Shui, zaś naprawdę nazywał się Yip Gei Man W okolicy, gdzie mieszkał, żył mistrz Chan Wah Shun, który słynął z reputacji bojownika przeciwko złodziejom i bandytom napadającym na bogatych kupców i przedsiębiorców oraz szkodzący ich interesom. Od dziecka Yip Man obserwował treningi Chan Wah Shun’a. Po jakimś czasie jego wizyty na treningach stały się regularne – Yip Man miał wówczas 12 lat - co zaowocowało prośbą o zaakceptowanie go i przyjęcie w poczet oficjalnych uczniów. Mistrz miał już wtedy 60 lat i nie chciał przyjmować nowych uczniów. Aby zniechęcić Yip Man’a powiedział mu, że przyjmie go na studenta, jeśli ten zapłaci mu czesne za naukę w wysokości 300 sztuk srebra. Ale kiedy Yip Man wrócił następnego dnia wraz ze swymi całymi oszczędnościami, mistrz Chan oraz rodzice Yip Man’a zobaczyli jak wielkie było jego pragnienie ćwiczenia Wing Chun. Rodzice zgodzili się opłacić studia u mistrza, zaś Yip Man stał się jedynym studentem z szesnastej generacji uczniów mistrza. Niestety już 1909 roku mistrz umiera, lecz na łożu śmierci prosi, by jeden z jego wcześniejszych uczniów, Ng Chung Sao, dokończył edukację młodego Yip Man’a.
Nauka w koledzu
W 1910 roku – rok po śmierci mistrza, rodzice wysłali Yip Man’a do Hong Kong’u na naukę w St Stephen’s College. Młody Yip wraz ze szkolnymi kolegami toczył wiele pojedynków, co pozwoliło mu docenić skuteczność Wing Chun, potwierdził to w wielu walkach. Na jedną z takich walk szkolny kolega (Yip Lai) przyprowadził, pracującego w firmie ojca, starszego człowieka, który posiadał dużą biegłość w kung fu. Człowiek ten miał ponad 50 lat i był bardzo ekscentryczny. Po poznaniu Ip Man’a oraz po naleganiach Lai’a zgodził się na walkę. Bez trudu pokonał Yip Man’a. Szybko okazało się, iż Yip Man właśnie spotkał syna mistrza swojego pierwszego nauczyciela Chan Wah Shuna – Leung Bik’a. Leung Bik, będąc synen Leung Jan’a, jednak posiadając odmienną budowę ciała, zmodyfikował lekko system, którego uczył go ojciec. Oczywiście znając zawziętość Yip Man’a – również on (Leung Bik) zgodził się na przekazanie swojej wersji systemu, co pozwoliło na skompletowanie i poszerzenie wiedzy oraz umiejętności Yip Man’a. Okres jego studiów u Leung Bik’a trwał około dwa i pół roku. W 1914 roku wrócił do Fatshan, gdzie założył rodzinę oraz rozpoczął pracę w policji. W 1937 Japończycy najeżdżają południowe Chiny. Podczas okupacji, Yip Man, który skończył juz 44 lata, popadł wraz z rodziną w głębokie ubóstwo. W latach 1945 i 1949, mieszkał kolejno w Kwong Chon i Futshan, przestał ćwiczyć Wing Chun. W wieku 56 lat, uciekając przed Ruchem Ludowym i zmianą ustroju w Chinach, wyjechał najpierw do Macao, a następnie, tym razem na stałe, do Hong Kongu.
Poczatki nauczania
W 1950 rozpoczął nauczanie Wing Chun, pierwsze zajęcia miały miejsce w Kowloon przy Dai Lam Street. Od 1953 do 1954, naucza w Hoi Tan Street, mając za uczniów Wong Shun Leung, Wong Kiu, Wong Chaok oraz Ng Chan. Po 1955 roku, wśród nowych uczniów znaleźli się ci, którzy, w niedalekiej przyszłości, przyczynili się do popularyzacji stylu Wing Chun w świecie : Lee Kam Sing (Hong Kong) Kan Wa Jeet zanany jako Victor Kan (Anglia), Lo Man kam (Taiwan) Cheung Cheuk Heng znany jako William Cheung (Australia). W 1957, Yip Man na pięć kolejnych lat zmienił lokalizację swego KWOON. W tym okresie jego uczniem był Lee Siu Lung ‘mały smok” znany jako Bruce Lee – wielka legenda swiata sztuk walki XX wieku. Uczniami mistrza byli wowczas : Mek Po, Yeung Hei, Moy Yat i Ho Kam Ming.
1972
W latach 1962 - 1963 Yip Man udzielał lekcji Wing Chun przy 61 Tai Po Road. Następnie, pomiędzy rokiem 1963 a 1965 - na ostatnim piętrze restauracji Tai Sanga przy Fook Chuen Street w Tai Kok Sui. Po roku 1965 Mistrz nauczał jeszcze w trzech innych miejscach : Waterloo Road, Chi Yau Road i Siu Fai Toi, w domu swego ucznia Yip Sing Chauka. Pod koniec życia Yip Man zamieszkał przy Tong Choi Street, gdzie dawał prywatne lekcje trzem uczniom. Byli to Wong Chu Wah (Yat Oak Goi Tse), Wong Hei oraz Hong Jap Sum. Yip Man zmarł we własnym domu pierwszego grudnia 1972 roku, w wieku 79 lat.